Kisérleti régészet
A kisérleti régészet a régészetnek egy viszonylag fiatal ága, a lényege, hogy a leletekből és feljegyzésekből nem az íróasztal mellett készítenek elméleteket, hanem az eszközöket, tárgyakat elkészítik a kornak megfelelő anyagból és módszerrel, majd ki is próbálják őket. Sokszor a megfelelő módszer megtalálása is sikernek számít.
A Ménurfiak "kisérleti régészete" jelenleg a Baranta bemutatókhoz és előadásokhoz szükséges felszerelések elkészítéséből áll.
Folyamatban lévő munkáink:
Harmath Dániel: láncinget fűz
Isterázsahegyi Tóth Gábor: tarsolylemezeket, ívóedényeket és a pécsi vassisak másolatait készíti
(ezek fényképeit hamarosan a Képtár "Saját munkáink, kisérleti régészet" rovatában találod)
A kisérleti régészetben előttünk járó országok sokszor tereptárgyakat pl. földsáncokat, megüvegesedett erődítményeket is megpróbálnak elkészíteni. Hazánkba sajnos még a meglévők megóvása is lehetetlen feladatnak tűnik, pl. a Csörsz- árok egy részét a települések terjeszkedése, intenzív mezőgazdasági művelés és útépítés szinte eltüntette. Ez Európa legnagyobb árvízvédelmi rendszere volt, amit a dombvidéki fokgazdálkodással együtt hasznosítottak.
Magyarországon a kisérleti régészet legnagyobb eredménye a százhalombattai régészeti park.
Itt elérhető a múzeum és a régészeti park: www.matricamuseum.hu
Van egy magyar kezdeményezés, ők ostromgépeket rekonstruálnak és ezeket működtetik, az IWIW-en ostromgépek néven megtalálhatók.
A kisérleti régészethez tartozik Nyers Csaba szakács munkája is. A törteli hun áldozati üst másolatában a leírások alapján ősi étkeket főz a magyar érzelmű rendezvényeken pl. Tarsolyos találkozó, 1100 íjász, Kurultáj stb.
A múzeumokból ki kell "hozni" a ma is használható eszközöket, mert így lehet a legjobban bemutatni és tovább örökíteni a használati eszközöket és a régi munkamódszereket. pl. tarsoly, ivócsanak, öv stb.
Nyers Csaba szakács és rézműves honlapja: www.nyerscsaba.atw.hu
A Képtárban a "kirándulásaink" rovatban látható amint Nyers Csaba a hun üstben főz. |